Search English (United States)  Italiano (Italia) Deutsch (Deutschland)  Español (España) Čeština (Česká Republika)
Thursday, May 28, 2015 ..:: Wieczne Miasto » Zwiedzanie » Fontanna di Trevi ::.. Register  Login
 Fonatnna di Trevi Minimize

Fontanna di Trevi.JPGFontanna di Trevi

Na końcu via San Vicenzo, wsparta o fasadę Pałacu Poli stoi najwykwintniejsza i najbardziej znana fontanna Rzymu, tzw. fontanna obietnic. Została ona zaprojektowana w XVII w. przez architekta Nicolò Salvi na polecenie Klemensa XII. Prace nad tym dziełem trwały 30 lat, sam autor projektu nie dożył zakończenia budowy.

 

Forma fontanny przypomina fasadę budynku ma 20 m. szerokości i 26 m. wysokości. Na szczycie zostały wyrzeźbione szaty Klemensa XII, cztery postacie umieszczone na balustradzie symbolizują 4 pory roku. Centralnymi postaciami fontanny są Neptun i dwa trytony – jest to dzieło Bracciego. Neptun znajduje się na rydwanie zaprzężonym w dwa konie, z których jeden (po prawej) prowadzony przez trytona jest spokojny, natomiast tryton z lewej strony stara się okiełznać niespokojnego konia. Symbolizują one dwa odmienne stany morza. W bocznych niszach widnieją alegorie Obfitości (po lewej) i Zdrowia (po prawej) wykonane przez Filippa della Valle. Wszystko zostało wyrzeźbione w marmurze.

Ogromna miednica zbudowana na poziomie ulicy Immagine 236.jpgsymbolizuje morze i to tutaj turyści wrzucają monety, by powrócić do Wiecznego Miasta. Pieniądze wyławiane przez władze miasta przeznaczane są na utrzymanie zabytków.

 

   Fontannę di Trevi zasila woda doprowadzana akweduktem zbudowanym w 19r. p.n.e. przez Agrypę. Legenda wiąże nazwę fontanny z imieniem Trevia noszonym przez dziewicę (tac. virgo), która odkryła źródło wody wykorzystane przy budowie akweduktu. Woda doprowadzaną przez ten akwedukt do fontanny nazywa się Acqua Virgo.

 

Spacer po przyległych do placu ulicach może być prawdziwą przyjemnością, gdyż okolica należy do najbardziej malowniczych zakątków Rzymu.

 

 

 

 

 

 

1.Przewodniki Wiedzy i Życia - Rzym, Hachette Livre Polska Sp. z o.o., 2006 r.,

2.Przewodnik Pascala, Wydawnictwo Pascal, wyd. II, Bielsko-Biała 1997 r.;

 

Zobacz także:

Watykan

Forum Romanum

Piazza Navona

Piazza di Spagna

Penteon

Koloseum

 

 

 


 Print   

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Copyright (c) 2000-2008   Terms Of Use  Privacy Statement
DotNetNuke® is copyright 2002-2015 by DotNetNuke Corporation