Search English (United States)  Italiano (Italia) Deutsch (Deutschland)  Español (España) Čeština (Česká Republika)
Saturday, May 30, 2015 ..:: Wieczne Miasto » Sanktuaria we Włoszech » Sanktuarium św. Michała Archanioła ::.. Register  Login
 Sanktuarium św. Michała Archanioła Minimize

sw_Michal2.jpgZmodyfikowana treść tej strony znajduje się:

Snaktuarium św. Michała Archanioła

 

W południowo-wschodnim regionie Włoch, zwanym Apulią, na górze Gargano, w mieście Monte Sant’Angelo znajduje się jedno z najsłynniejszych w Kościele katolickim sanktuariów ku czci świętego Michała Archanioła. Na szczycie góry wznosi się jedyna w swoim rodzaju bazylika… To niezwykłe miejsce położone w regionie, który stanowi „ostrogę” włoskiego buta, widnieje na wysokości 856 m n.p.m. Można tutaj dotrzeć dwiema drogami. Pierwsza, znacznie szybsza, prowadzi z oddalonego o nieco ponad 20 kilometrów San Giovanni Rotondo; inna, bardziej okrężna wiedzie na wzgórze wieloma serpentynami. Ta druga trasa, choć męcząca, rekompensuje nam trud wspaniałymi widokami.


Pierwsze, co rzuca się w oczy po przybyciu do powstałego w VI wieku Monte Sant’Angelo, to domy pobielane wapnem, ciągnące się długim szeregiem wzdłuż stromych i wąskich uliczek.


Spacerując po okolicy, wyczuwa się szczególną, „nieruchomą” atmosferę, w której wszystko jest jakby zawieszone. Niełatwo spotkać mieszkańców i czasami można odnieść wrażenie, że miejsce to nie podlega prawom czasu…

Pierwsze objawienie

Początki tutejszego sanktuarium sięgają końca V i pierwszych dziesięcioleci VI wieku. Najstarsze źródła pisane świadczące o starożytności tego miejsca to dwa listy papieża św. Gelazego I pisane na przełomie 493 i 494 roku do biskupów oraz Liber de apparitione Sancti Michaelis in Monte Gargano z VIII wieku. W księdze tej opisane są objawienia św. Michała Archanioła.

Po raz pierwszy Archanioł objawił się w 490 r. biskupowi Sipontu św. Wawrzyńcowi. Zostało to poprzedzone takim wydarzeniem… Pewnemu bogatemu włościaninowi uciekł byk. Właściciel dostrzegł go na szczycie góry, klęczącego u wejścia do groty – w miejscu przyszłych objawień. Włościanin nie mógł tam dojść, więc w gniewie napiął łuk i wypuścił strzałę, by ukarać śmiercią nieposłuszne zwierzę. Ale, oto stała się rzecz dziwna. Strzała… obróciła się i trafiła go w nogę. Przestraszony, pobiegł opowiedzieć o tym niesamowitym zdarzeniu miejscowemu biskupowi. Ten niezwłocznie zarządził trzy dni publicznych modlitw i pokuty. Kiedy chylił się ku wieczorowi ostatni pokutny dzień, a było to 8 maja, św. Michał ukazał się biskupowi i powiedział: Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja jestem jej strażnikiem… Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie… Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego.

Biskup ze strachu przed poganami, dla których Monte Gargano od niepamiętnych czasów było miejscem świętym, długo się wahał, zanim zdecydował się wypełnić polecenie Archanioła.

Znak zwycięstwa

Drugie objawienie św. Michała Archanioła, zwane „epizodem Zwycięstwa”, datowane jest na 492 rok. Sipont został oblężony przez Germanów pod wodzą Odoakra. W obliczu pewnej porażki, św. Wawrzyniec znowu zarządził trzy dni pokuty i publicznych modlitw, aż powtórnie ukazał mu się św. Michał Archanioł, obiecując zwycięstwo, jeśli mieszkańcy Sipontu natychmiast przystąpią do kontrataku. Rozentuzjazmowani obietnicą obrońcy wyszli z miasta i wzięli udział w zaciętej bitwie, której towarzyszyły trzęsienie ziemi, grzmoty i błyskawice. 29 września 492 roku całkowite zwycięstwo wojsk Sipontu stało się faktem.

Rok później, 8 maja, biskup wraz z całą ludnością Sipontu udał się na Monte Gargano, gdzie wszyscy usłyszeli dobywające się z groty, którą miał poświęcić, cudowne śpiewy anielskie. Przerażony i zdezorientowany św. Wawrzyniec zdecydował się poprosić o radę papieża, św. Gelazego. Po pozytywnej opinii Ojca Świętego biskup ­jeszcze bardziej utwierdził się w wierze, że objawienia nie były złudzeniami. Zaraz potem objawił mu się Archanioł i oznajmił: Zaniechaj myśli o poświęceniu groty, ja wybrałem ją na swoją siedzibę i już poświęciłem razem z moimi aniołami. Znajdziesz w niej znaki na skale i mój wizerunek, ołtarz, paliusz i krzyż. Wy tylko wejdziecie do groty i odmówicie przy mnie modlitwy. Jutro odprawicie dla ludu Najświętszą Ofiarę i zobaczycie, jak sam poświęcam tę świątynię.

Wszystko to i wiele innych cudów zdarzyło się dokładnie 29 września 493 r. Od tego dnia grota św. Archanioła na Monte Gargano cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki, gdyż jako jedyna świątynia na świecie nie została nigdy poświęcona ludzką ręką.

Ostatni raz św. Michał Archanioł ukazał się 25 września 1656 r. arcybiskupowi Pucciarellemu podczas epidemii dżumy i powiedział: Jestem Archanioł Michał. Każdy, kto dotknie kamieni z mojej groty, wyzdrowieje. Pobłogosław kamienie: wykuj na nich znak krzyża i moje imię.

Tak się stało. Odtąd ze wszystkich zakątków świata nadchodzą prośby o kamyki ze świętej groty. Do dziś sanktuarium, również ze względu na swoje piękne położenie, jest jednym z najbardziej znanych miejsc kultu na świecie.

 

Sanktuarium Św. Michała Archanioła - GROTA przyciąga pielgrzymów z całego świata już od 15 wieków. Sanktuarium o którym mowa jest zaliczane do jednego z trzech najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na świecie związanych z historią kultu chrześcijańskiego.

 

Pierwszym i najważniejszym miejscem, używając określenia łacińskiego jest:

 

DEUS (Bóg) - miejsca święte w Palestynie, uświęcone obecnością Syna Bożego (życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa), następnie;

 

HOMO (człowiek) - Groby św. Apostołów w Rzymie i Compostelli (Grób św. Jakuba w Hiszpanii) jako miejsce uświęcone życiem i męczeństwem Apostołów i trzecie miejsce to;

 

ANGELUS (anioł) - Święty Michał Archanioł na Górze Gargano (Monte Sant'Angelo) - miejsce kultu Św. Michała Archanioła i aniołów.


 

Statua - Figura św. Michała Archanioła wykonana jest w białym marmurze z Carrary przez artystę Andrea Contucci zwanego "Sansovino" i umieszczona w srebrnej urnie z kryształami z Boemi. Urna spoczywa na skale obłożonej płytami marmurowymi, na których według tradycji został odciśnięty ślad stopy św. Michała. Twarz Archanielska uśmiechnięta i pełna pogody sprawia miły wygląd. Postać Archanioła z mieczem w ręku nad głową i kręconymi długimi włosami napawa optymizmem i wiarą w zwycięstwo dobra nad złem.

 

Sanktuarium - Grota to nie jest muzeum, jest to przede wszystkim miejsce modlitwy, miejsce spotkania Boga i aniołów z człowiekiem, miejsce ciszy i medytacji. Grota swoim urokiem wzrusza do łaski tych, którzy pragną rozpocząć nowe życie w Chrystusie.


 

Jan Paweł II odwiedzając to miejsce jako pielgrzym powiedział: "odkąd papież Gelazy I udzielił w 493 r. zezwolenia na dedykację groty objawień Św. Michała Archanioła dla kultu chrześcijańskiego podczas pierwszej swojej wizyty udzielając odpustu "przebaczania anielskiego" rzesza papieży rzymskich poszła jego śladami czcząc to święte miejsce..."

 

Św. Franciszek z Asyżu kiedy przyszedł oddać cześć Księciu Aniołów powiedział, że nie jest godzien wstąpić do wnętrza groty, ponieważ to miejsce jest uświęcone obecnością posłańca z Nieba. Upadł na twarz przed oddał pokłon nie wchodząc do groty. Ojciec święty Jan Paweł II trzykrotnie przebywał i modlił się w tym Sanktuarium (raz jako biskup, potem jako kardynał i wreszcie jako papież).

 

Sanktuarium opiekują się księża Michalici z Polski.


 Print   

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Copyright (c) 2000-2008   Terms Of Use  Privacy Statement
DotNetNuke® is copyright 2002-2015 by DotNetNuke Corporation